150 bin liralık faizsiz kredi desteğinde yeni gelişme: Bakanlık duyurdu kapsam genişletiliyor

Yeni evlenecek çiftlere 150 bin TL faizsiz kredi desteği sağlayan Aile ve Gençlik Fonu, başvurularda rekor kırdı. Bakanlık, artan başvuru sayıları üzerine Bakanlık, fonun kapsamını genişletme kararı aldı.

Evlenecek çiftlere 150 bin TL’lik faizsiz kredi sunan Aile ve Gençlik Fonu, büyük ilgi gördü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu fon, düğünlerini ertelemek zorunda kalan çiftler için adeta “can suyu” oldu ve başvuru sayısı 3 ayda hızla arttı.

Fiyat artışları, düğün maliyetlerinin yükselişi hem çiftleri hem de ailelerini zorluyordu. Hükümetin devreye aldığı fon ile dünya evine girecek çiftler rahat bir nefes aldı.

BAŞVURU SAYISINDA PATLAMA YAŞANDI

Aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması amacıyla kurulan Aile ve Gençlik Fonu kapsamında “Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi” hayata geçirildi.

Şubat ayında başlayan Aile ve Gençlik Fonu başvurularında sayı 9 bin 485’e ulaştı.

EVLİLİK ÖNCESİ VE SONRASI DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerden başvurusu onaylananlara 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği sunulmasının yanı sıra evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlanacak.

BAKAN RESMEN AÇIKLADI KAPSAM GENİŞLETİLİYOR

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın, Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin yazılı soru önergesini de yanıtladı.

Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’na başvuruların 15 Şubat itibarıyla alınmaya başlandığını hatırlattı.

Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi ile yeni evlenecek gençlerin evlilik süreçlerinde ihtiyaç duyacakları ekonomik destek ile evlilikte karşılaşabilecekleri olası iletişim sorunlarına yönelik danışmanlık ve eğitim programlarının sunulmasının amaçlandığını belirten Göktaş, “Projenin ilk defa uygulanacak olması nedeniyle pilot illerin belirlenmesinde depremin etkilediği alan genişliği göz önünde bulundurularak Adıyaman, Gaziantep (Sadece Islahiye ve Nurdağı ilçeleri), Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde başlatılması planlanmıştır” ifadesini kullandı.

Göktaş, pilot uygulama sonrasında gerçekleştirilecek değerlendirme ile öncelikli olarak depremden etkilenen diğer iller olmak üzere ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir